Můžu si dát zavináče v těhotenství? Ano, ale opatrně s nimi
Kdo nemiluje zavináče? Já je naprosto zbožňuji – obzvláště když jsou pikantní nebo s nádechem koření, jako je např. kopr. Pokud jste však těhotná, možná si kladete otázku – můžu jíst zavináče nebo je lepší se jim během následujících 9 měsíců vyhnout?
Kde je pravda?
Pokud konzumujete zavináče jako součást vyvážené stravy, jejich občasná konzumace během těhotenství vám pravděpodobně neuškodí. Pro jistotu však konzumaci v tomto období raději omezte, nebo si zavináče dejte jen čas od času.
Čerstvé a dobře tepelně upravené ryby jsou v těhotenství lepší volbou, abyste si zajistila přínos omega-3 a dalších důležitých živin bez možných rizik. Pokud možno, místo zavináče si raději upečte lososa nebo tuňáka. Vždy se ujistěte, že jsou všechny mořské plody uvařené na správnou vnitřní teplotu, aby se zničily případné bakterie.
Možná rizika
I když jsou zavináče nebo rybí očka výživná a obsahují omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a minerály, existují určité potenciální obavy při jejich konzumaci v těhotenství. Hlavním problémem je riziko kontaminace bakteriemi listerie. Listerie může těhotným ženám a jejich nenarozeným dětem způsobit komplikace, proto je lepší se potravinám s vyšším rizikem výskytu listerií v těhotenství vyhýbat. Konzervované a nakládané ryby, jako je například zavináře, spadají do této kategorie vyššího rizika.
Mezi další možné problémy spojené s konzumací zavinářů v těhotenství patří vysoký obsah sodíku, který může u některých žen způsobit zadržování vody v těle a vysoký krevní tlak. Silný ocet obsažený v mořicím nálevu může těhotným ženám s citlivým zažívacím ústrojím způsobit pálení žáhy nebo reflux kyselin.
Obrázek: Flickr