Pomáhá zmrzlina na bolest v krku? Ne! Tady je proč

Probouzíte se s bolestí a škrábáním v krku a sotva polykáte. Jediné, po čem toužíte, je úleva. Vaše babička vždycky říkala, že zmrzlina je lék na bolest v krku, ale má věda oporu v její radě? Opravdu je lepší zajít do zmrzlinového stánku než do lékárny? Tady jsou fakta a mýty o zmrzlině a bolesti v krku.

Teorie chladné teploty

Mnoho lidí věří, že zmrzlina může ulevit od bolesti v krku díky své nízké teplotě. Logika je taková, že chlad působí protizánětlivě, snižuje otok v krku a znecitlivuje receptory bolesti. Nicméně i když zmrzlina může poskytnout dočasnou úlevu, samotný chlad ve skutečnosti neléčí základní zánět nebo infekci v krku.

Mýtus o cukru

Někteří tvrdí, že cukr ve zmrzlině obalí hrdlo a zmírní tak nepříjemné pocity. Bohužel neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že cukr zklidňuje nebo léčí tkáně v krku. Ve skutečnosti může příliš mnoho cukru brzdit imunitní systém a zvýšit náchylnost k infekcím. Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, omezte při bolestech v krku sladké potraviny, ať je to zmrzlina nebo jiné cukrovinky.

Mléčný “klam”

Ani mléko obsažené ve zmrzlině bolest v krku nevyléčí. Mléko sice obsahuje protilátky a bílkoviny, které mohou mít určité imunitu posilující účinky, ale zmrzlina neobsahuje téměř žádné aktivní protilátky. Proces pasterizace, který je nutný k výrobě zmrzliny, ničí většinu prospěšných látek obsažených v mléce.

Ikdyž vám pravděpodobně zmrzlina na pár minut uleví od bolesti v krku, žádné skutečné léčivé účinky v ní nejsou. Úleva je čistě psychologická. Pro skutečnou úlevu od bolesti v krku a zotavení se držte teplých tekutin, pastilek do krku, ústních anestetik a dalších volně prodejných léků.

Pravda nebo mýtus?

Tvrzení, že zmrzlina pomáhá na bolest v krku, je mýtus. Je sice možné, že pocit chladu může přinést dočasnou psychickou úlevu (prostřednictvím placebo efektu), ale ve skutečnosti vás fyzicky neuzdraví.

Místo zmrzliny si raději udělejte Priessnitzův zábal

Pokud vás bolí v krku, místo zmrzliny si udělejte priessnitzův zábal. Jedná se o léčebnou proceduru, která využívá účinku tepla na lidské tělo. Spočívá v obalení krku do vrstev dek, utěrek nebo ručníků, aby se zahřálo.

Priessnitzův zábal je vhodný zejména pro léčbu revmatických onemocnění, bolestí svalů a kloubů, ale také pro odstranění únavy, posílení imunitního systému nebo na bolest v krku.

Zvýšená teplota v těle rozšiřuje cévy a zlepšuje prokrvení postižených partií. To vede ke zmírnění bolesti a zánětu, uvolnění svalů a zklidnění nervové soustavy. Zábal navíc podporuje pocení, které vyplavuje škodlivé látky z organismu.

Čaje na bolest v krku

Heřmánkový čaj: jeden z nejlepších čajů na bolest v krku. Heřmánek obsahuje protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které mohou pomoci snížit otok a hojit zanícené tkáně krku. Uklidňující teplo také pomáhá uvolnit svaly a snížit kašel.

Mátový čaj: mentol obsažený v mátě peprné pomáhá zmírnit bolest v krku tím, že potlačuje kašel a snižuje zánět. Čaj z máty peprné také pomáhá uvolnit dýchací cesty a sliznice v krku, čímž poskytuje dočasnou úlevu od nepříjemných pocitů.

Zázvorový čaj: účinnýpři zmírnění bolesti v krku. Zázvor obsahuje sloučeniny, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky. Hřejivý pocit zázvorového čaje pomáhá zvýšit průtok krve do krku, což urychluje proces hojení. Zázvorový čaj může také pomoci snížit nevolnost spojenou s bolestí v krku.

Sdílejte lásku ❤️