5 účinných a snadno dostupných bylinek na odvodnění těla

Možná znáte ten pocit, jako byste byly “na vodě.” Jste nafouklí, máte těžké nohy a cítíte se opuchle. Naštěstí nám příroda nabízí několik účinných rostlin, které nám mohou pomoci dát věci znovu do pohybu. V tomto článku se seznámíme s 5 úžasnými bylinami, které se již po staletí používají na podporu odvodnění a zmírnění ucpání. Od pikantního zázvoru až po mátový eukalyptus – tyto přírodní prostředky vás mohou pročistit a pomoci vám znovu snadno dýchat.

Proč je odvodnění důležité pro zdraví

Pokud jste se někdy potýkali s chronickými záněty, zažívacími problémy nebo kožními problémy, může být na vině špatná drenáž. Pokud váš lymfatický systém není správně odvodňován, hromadí se v něm toxiny, které ničí vaše zdraví.

Hýbejte tělem

Cvičení je pro tok lymfy klíčové. Vaše lymfatické cévy nemají zabudovanou pumpu jako srdce, takže pohyb je to, co udržuje tok lymfy. I lehké cvičení, jako je chůze, jóga nebo strečink, může pomoci stimulovat odtok. Snažte se většinu dní v týdnu věnovat 30-60 minut pohybu.

Hydratujte se

Zní to jako paradox, ale právě voda vám pomůže s odvodněním a udržením zdravé lymfy. Většina odborníků doporučuje jako dobrý výchozí bod 6-8 sklenic denně tj. 2 litry vody. Měli byste mít také alespoň jednu stolici denně, abyste z těla odstranili odpadní látky. Pokud trpíte chronickou zácpou, je důležité tento problém řešit.

Jezte pro odvodnění

Zdraví lymfy podpoří strava s vysokým obsahem plnohodnotných potravin, jako je ovoce a zelenina, libové bílkoviny a zdravé tuky. Mezi obzvláště užitečné patří např:

  • Listová zelenina: Zelená zelenina: má vysoký obsah chlorofylu, který čistí lymfatický systém.
  • Citrusové plody: Citrusové plody: mají vysoký obsah vitaminu C, který pomáhá tělu vstřebávat lymfatickou tekutinu.
  • Kurkuma nebo kurkumin: Tato protizánětlivě působící bylina může pomoci snížit překrvení lymfatického systému.
  • Lněná a chia semínka: Dodávají omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají promazávat lymfatický systém.

Podpora lymfatické drenáže by měla být prioritou pro optimální zdraví a pohodu. Zaměřte se na hydrataci, cvičení a čistou stravu – váš lymfatický systém a celé tělo vám poděkují.

5 nejlepších bylinek pro odvodnění

Pampeliška

Ať už pampelišky vnímáte jako plevel nebo divoké květiny, obsahují sloučeniny, které působí jako diuretika, stimulují proud moči a odplavují přebytečné tekutiny z těla. Oblíbeným lékem je čaj z pampeliškových listů nebo můžete najít pampeliškové doplňky stravy ve formě kapslí.

Petrželová nať

Tato malá ozdoba na vašem talíři má bylinný účinek. Petržel působí jako přírodní diuretikum a pomáhá ledvinám odplavit přebytečný sodík a vodu. Přidávejte čerstvou petržel do salátů, koktejlů a omáček nebo pijte petrželový čaj.

Přeslička rolní

Přeslička se po staletí používá na podporu zdraví močových cest a působí jako diuretikum. Doplňky stravy nebo čaj z přesličky obsahují sloučeniny, jako je oxid křemičitý a flavonoidy, které zklidňují záněty v močových cestách a mírně dráždí ledviny, aby produkovaly více moči.

Medvědice lékařská

Uva ursi, známá také jako medvědice lékařská, obsahuje arbutin, sloučeninu, která působí jako adstringent a stahuje a tonizuje tkáně močových cest. Působí také přímo na ledviny, čímž zvyšuje průtok moči a odplavuje přebytečné tekutiny z vašeho organismu. Uva ursi se dodává ve formě kapslí a čaje.

Kopřiva

Kopřiva může znít nepříjemně, ale když se její listy zpracují do čaje nebo doplňků stravy, poskytují protizánětlivé a močopudné účinky. Kopřiva pomáhá odplavovat z těla přebytečnou vodu a sodík, podporuje zdravou funkci ledvin a zdraví močových cest. Čaj z kopřivových listů nebo kapsle jsou snadno dostupné a účinné.

Klíčem k podpoře odvodnění a celkového zdraví je také udržování hydratace a vyvážené stravy s umírněným obsahem sodíku. Tyto jemné bylinné prostředky mohou vašemu systému dodat dodatečnou vzpruhu, když ji potřebujete.

Závěr

Matka příroda poskytuje tato přírodní řešení, co říkáte? Teď, když už víte, které bylinky vám mohou podat pomocnou ruku, když věci neproudí tak, jak by měly, máte několik nových možností, které můžete vyzkoušet. Nejlepší na tom je, že tyto bylinky nejenže zajistí opětovné odtékání vody, ale mají i další skvělé účinky. Proč nezkusit pít zázvorový čaj nebo čaj z kořene pampelišky nebo si jídlo posypat oreganem? Celkově zdravější životní styl spolu s některými z těchto bylinek v případě potřeby může být přesně to, co si vaše tělo žádá. Doufám, že teď cítíte, jak vám to prospívá!

Sdílejte lásku ❤️