ghosting

Co je to “ghosting” a proč byste si z něj neměli dělat hlavu

Máte za sebou několik úžasných schůzek, vycházíte spolu jako s nikým jiným a dokážete si s nimi představit budoucnost. Několik dnů, týdnů nebo dokonce měsíců si každý den vypisujete a posíláte zamilované zprávy. Jednoho dne však vstáváte bez upozornění na telefonu, žádná zpráva, žádné “dobré ráno.” Člověk, o kterém jste si mysleli, že je vaším potenciálním partnerem se vypařil jako “duch.”

Co je to ghosting ve vztazích

Ghosting znamená náhlé přerušení kontaktu s někým bez vysvětlení. V oblasti randění se ghosting obvykle vyskytuje po několika schůzkách nebo dokonce měsících chození, kdy jedna osoba náhle přestane reagovat na hovory, textové zprávy a vzkazy.

Slovíčko “ghost” znamená “duch,” takže se o ghostingu dá říct, že se daná osoba “vypaří jako duch” – zmizí. Nevysvětlí vám, proč se vás rozhodli ignorovat, ani vám neřeknou poslední sobem.

Pokud vás někdo začne ignorovat, ve většině případech to vypovídá dost o nich, ne o vás. Berte to tak, že zdravě uvažující člověk raději vyloží karty na stůl a uzavře jednu kapitolu, než aby se “vypařil” a hrál, že se nic neděje, že už neexistujete.

Proč by vás někdo začal ignorovat?

Někteří lidé nejsou dostatečně citově vyspělí, aby dokázali vést uctivý rozhovor o ukončení vztahu. Místo toho, aby vám řekli nebo napsali, “promiň, ale nic k tobě necítím,” nebo “promiň, ale myslím že bude lepší, když si už nebudeme psát,” rozhodnou se beze slova zmizet.

I když se v danou chvíli může zdát, že je ghosting pro ně snadné východisko, vypařit se a jít svojí cestou, častokrát to zanechá v druhé osobě spoustu otázek a výčitek.

Strach z konfrontace

Ghosting je způsob, jak se osoba může vyhnout nepříjemnému rozhovoru, při kterém by mohly být zraněny city. Než aby čelil potenciálnímu konfliktu, hněvu nebo slzám, raději se tomu vyhne tím, že přeruší kontakt.

Ztráta zájmu

Někdy lidé prostě ztratí o vztah zájem a necítí potřebu ho formálně ukončit. Místo toho, aby se s druhou osobou oficiálně rozešli, začnou se distancovat tím, že déle neodpovídají na zprávy nebo telefonáty, až se komunikace vytratí úplně. Tento pasivní přístup svědčí o nedostatku zájmu nebo respektu k citům druhé osoby.

Mají strach

Věřte tomu nebo ne, ale existují lidé, kteří mají strach ze vztahů. Možná se bojí, že ztratí svobodu, nebo prostě nikdy předtím nic vážného neměli, takže je představa, že by se měli s někým sblížit trochu děsí. Je pro ně jednodušší postavit si zeď a začít vás ignorovat, než si vás pustit k sobě.

Našli si někoho jiného

Dalším důvodem, proč by vás někdo začal ignorovat, může být jiný vztah, který právě vedou. Na jednu stranu je dobře, že nechtějí “podvádět” svého současného partnera, ale každý by měl mít respekt bez ohledu na to, jak žije nebo čím prochází. Měli by se k situaci vyjádřit otevřeně a upřímně, místo aby vás drželi v nevědomosti. Nechat někoho viset bez jakéhokoli vysvětlení není fér.

Jak se vypořádat s ghostingem

Jediný způsob, jak reagovat, je nereagovat. I když je to bolestné, nejzdravější je přijmout to, co se stalo, a jít dál. Nezabývejte se důvody, proč nebo co jste udělali špatně. Nehoněte se za ghosterem ani neproste o vysvětlení. Pokud se za nimi budete honit a chtít vysvětlení, je velká šance, že vás blokují.

Nejlepší, co můžete udělat, je žít svůj život, dělat věci, které vás baví, a sdílet je na sociálních sítích. Jakmile váš “ghoster” uvidí, že jste šťastni i bez něj a užíváte si života, jako by se nic nestalo, bude ho to bolet. Existuje také možnost, že se vrátí a omluví se. Záleží na vás, zda k nim stále něco cítíte a zda jste ochotni dát jim druhou šanci.

Závěrem

Ghosting je hloupý a častokrát vypovídá o nevyspělosti, bez ohledu na věk. Jste-li obětí “ghostingu,” neberte si to osobně. Zasloužíte si být s někým, kdo vám bude věnovat svůj čas a pozornost, nebo vás přinejmenším nebude ignorovat či hrát hry. Život je příliš krátký na to, abyste ztráceli čas s lidmi, kteří neberou ohled na vaše pocity.

Sdílejte lásku ❤️