Jak odnaučit dloubání v nose (děti i dospělé)

Možná vás to překvapí, ale dloubání v nose není jen dětský zlozvyk. Pro mnohé z nás to je tak hluboce zakořeněná věc, že o tom ani nepřemýšlíme a neuvědomujeme si, že to děláme. Pokud je to i váš zlozvyk, s trochou snahy můžete přeškolit mozek a prsty, aby odolaly nutkání šťourat se v nose.

Proč se dloubeme v nose?

Dloubání se v nose je zlozvyk, který si mnozí z nás vypěstovali v dětství a kterého se nemohou zbavit. Šťourání v nose je sice v danou chvíli uspokojující, ale ikdyž nepředstavuje takřka žádná rizika, z pohledu společnosti to přijatelný akt úplně není.

Úzkost a stres

Pro některé lidi je dloubání v nose nervózní zlozvyk, podobně jako kousání nehtů. Dává vám to něco, co můžete dělat s rukama, když se cítíte vystresovaní nebo úzkostní.

Hledání alternativních způsobů, jak se zbavit stresu a zaměstnat ruce, například mačkání antistresového míčku, může pomoci tento zvyk odbourat. Zaměstnání rukou něčím jiným vám může pomoci přestat se šťourat v nose, když se cítíte vystresovaní nebo úzkostní.

Suché nosní dírky

Dalším běžným důvodem, proč se lidé šťourají v nose, je suchost nosních dírek. Kůže uvnitř nosu je podrážděná suchým vzduchem, prachem nebo alergeny a začne svědit nebo brnět. Šťourání se v nose pomáhá tento nepříjemný pocit zmírnit, ale přináší jen dočasnou úlevu a ve skutečnosti může vést k infekci nebo krvácení z nosu.

Používání zvlhčovače vzduchu, nosního spreje nebo lubrikantu může pomoci udržet nosní cesty vlhké a zabránit nutkání vybírat.

Jak se zbavit zlozvyku dloubání v nose?

Rozpoznejte své spouštěče

Všímejte si, kdy a kde se nejčastěji dloubete v nose, například když jste sami, ve stresu nebo se nudíte. Jakmile rozpoznáte spouštěče, můžete se připravit na to, že se dloubání vyhnete tím, že zaměstnáte ruce nebo opustíte danou oblast.

Zaměstnejte své ruce

Když vaše ruce nic nedělají, prsty mohou volně putovat až k nosu. Zaměstnejte ruce antistresovým míčkem, pletením nebo jinou činností. Můžete také zkusit sedět na rukou nebo nosit kolem zápěstí gumičku, se kterou si můžete hrát, když budete mít nutkání si sahat do nosu.

Zavedení rutiny

Předvídatelný sled událostí může pomoci vyhnout se bezmyšlenkovitému dloubání v nose. Vytvořte si rutinní postup, který vás zaměstná, když přijdete domů z práce nebo ze školy, například sprchování, cvičení, nebo lehké domácí práce. Pravidelná rutina vyplní čas, kdy byste se normálně dloubali v nose.

Požádejte o podporu

Pokud vás to opravdu trápí, zvažte návštěvu terapeuta, který vám může poskytnout návod, jak se vyhnout spouštěčům, a zodpovědnost, která vám pomůže zbavit se návyku. A ne, nemusíte se kvůli tomu cítit špatně, jsem si jistý, že terapeuti už viděli mnohem horší věci. Malé dloubání v nose není nic ve srovnání s jinými věcmi, se kterými se pravidelně setkávají. Není se za co stydět – rádi vám pomohou.

Závěrem

Všichni se čas od času dloubeme v nose a občas je opravdu těžké se toho návyku zbavit. Pokud si však v daný momentu uvědomíte, že se dloubete v nose, a budete mít nějaké strategie, jak s tím přestat, můžete s tímto otravným zlozvykem skoncovat.

Nahraďte ho něčím jiným – žvýkejte žvýkačku, mačkejte antistresový míček, zhluboka dýchejte, nebo si připevněte na ruku gumičku a hrajte si s ní. A ze všeho nejvíce buďte k sobě trpěliví. Staré návyky se těžko odstraňují. Ale s odhodláním ke změně a soucitem se sebou samým se můžete dloubání v nose nadobro zbavit.

Sdílejte lásku ❤️