Léčivá síla a účinky kočičího vrnění: Když kočka přede, vy se léčíte

Kočičí vrnění, ten kouzelný zvuk, zná asi každý. Ale napadlo vás někdy, že něco tak příjemného na poslech může mít i uklidňující účinek? Pokud ano, věda potvrzuje, že to není jen pocit – je to fakt! Výzkumy ukazují, že kočičí předení má skutečně léčivé účinky, a to jak pro naše duševní, tak fyzické zdraví. Již několik minut strávených s kočkou nebo poslechem nahrávky vrnění může zlepšit náladu a urychlit úlevu od bolesti. Kdo by řekl, že naši chlupatí kamarádi mohou být tak účinnými terapeuty?

Léčivé účinky vrnění

Kočičí vrnění produkuje zvukové vlny o frekvenci 20-140 Hz, což odpovídá frekvenčnímu rozsahu lidské řeči. Tato frekvence aktivuje část mozku spojenou s pocitem klidu a uvolnění. Poslech kočičího vrnění může snížit krevní tlak, zpomalit srdeční frekvenci a uvolnit svaly.

Léčivé vibrace

Kromě uklidňujících zvukových vln produkuje kočičí vrnění i slabé vibrace, které se šíří celým kočičím tělem. Tyto vibrace se přenášejí na člověka při kontaktu s kočkou a mohou pomoci uvolnit napětí v těle a zmírnit bolest. Vibrace s frekvencí 20-50 Hz jsou obzvláště účinné při tlumení bolesti a zánětu.

Oxytocin – “hormon lásky”

Poslech kočičího vrnění nebo kontakt s vrnící kočkou může zvýšit hladinu oxytocinu v těle, což je hormon spojený s pocitem štěstí, důvěry a sociální vazby. Zvýšená hladina oxytocinu pomáhá snižovat stres a úzkost. Kočky jsou tedy doslova “chodícími antidepresivy”.

Analgetické účinky

Frekvence vrnění koček může také působit jako přirozený analgetikum. Studie zjistily, že poslech nahrávky trvající 30 minut snížil u subjektů bolest o více než 50 %. Kočičí vrnění může stimulovat produkci endorfinů, přirozených opioidů mozku, které tlumí bolest.

Urychlení hojení

Poslech kočičího vrnění může dokonce urychlit hojení zlomenin. Výzkum prokázal, že lidé, kteří 20 minut denně poslouchali nahrávku kočičího vrnění, měli o 25 až 30 % rychlejší hojení zlomené kosti než kontrolní skupina. Kočičí vrnění zvyšuje prokrvení, což napomáhá dodávání kyslíku a živin do místa zlomeniny.

Jak využít předení ke svému prospěchu

Položte ji na váš klín nebo břicho

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak využít léčivé účinky kočičího vrnění, je položit kočku na klín nebo břicho a relaxovat. Teplo jejího těla a vibrace z vrnění proniknou hluboko do vašich svalů a uvolní napětí. Zkuste také experimentovat a nechte kočku, aby se usadila tam, kde máte bolest. Sama vycítí, které místo potřebuje její energii. Její vrnění vám poskytne přírodní masáž.

Hlaďte ji a hrajte si s ní

Když kočku hladíte, podněcujete ji, aby vrněla. Zkuste je podrbat za ušima, pod bradou nebo na břiše – na místech, která mají opravdu rády. Jakmile začnou vrnět, pokračujte v hlazení, aby vrnění vydrželo co nejdéle. Čím déle vrní, tím lépe! Jejich vrnění uvolňuje oxytocin, hormon štěstí, který vám oběma zvedne náladu, i když máte na společné mazlení nebo hraní jen pár minut. Spokojená kočka je znamením, že děláte něco správně, a tak si užívejte vzácné chvíle sbližování prostřednictvím jejího uklidňujícího vrnění.

Pusťte si kočičí video

Pokud nemáte vlastní kočku, můžete si pustit video s kočkami, které vrní. I když to není tak účinné jako skutečné vrnění, zvuky koček mohou mít uklidňující účinek. Vyberte si dlouhé video, abyste mohli relaxovat při zvucích kočičího vrnění. Pro nejlepší účinek poslouchejte nahrávku se sluchátky, nejlépe večer, kdy máte klid a víte, že vás nikdo ani nic nebude rušit.

Závěrem

Kdo by si pomyslel, že takový domácí mazlíček, jako je kočka, může být přírodním léčitelem! Další skvělý důvod, proč si pořídit kočičího kamaráda. A až vás příště vzbudí uprostřed noci hlasitým mručením, nezlobte se – jen se vám snaží zlepšit náladu. Kočky mají úžasnou schopnost vycítit, kdy potřebujeme utěšit, a poskytnout nám ji prostřednictvím svého vrnění a občas i přešlapování. Vychutnejte si tedy léčivé vibrace svého chlupatého společníka, který vám pomůže uklidnit vaše starosti.

Sdílejte lásku ❤️