je sushi zdravé

Je sushi opravdu tak zdravé a dietní jak se tvrdí?

Přemýšleli jste někdy o tom, zda je sushi skutečně tak zdravé, jak se tvrdí? Pravděpodobně jste už slyšeli o výhodách konzumace syrových ryb a rýže, ale je to pro vás, vaše zdraví a dietu opravdu tak dobré, jak se tráduje?

Výživový profil ingrediencí sushi

Sushi je oblíbené pro své čerstvé ingredience, jako jsou syrové ryby, rýže a mořské řasy nori, ale některé z těchto nutričních zdrojů vás možná překvapí. Všeobecně se dá říct, že sushi je jak zdravé, tak i dietní. Závisí však na tom, jakou porci si dáte a co vše váš závitek obsahuje.

Ryba

Syrové ryby, jako je tuňák, losos a žlutý ocas, poskytují vysoce kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro vaše srdce a mozek. Tuňák a losos obsahují také selen, vitamin B12 a niacin.

Rýže

Rýže na suši se obvykle vyrábí z bílé krátkozrnné rýže. Rýže je sice převážně škrobnatý sacharid, ale dodává také mangan, selen a hořčík. Pro zvýšení výživové hodnoty můžete zvolit hnědou rýži na sushi.

Mořské řasy nori

Mořské řasy nori jsou tmavě zelené obaly, které se používají k držení závitků sushi pohromadě. Mají vysoký obsah jódu, vitaminu C a kyseliny listové. Jód je důležitý pro správnou funkci štítné žlázy. Nori také obsahuje sloučeniny, jako je kyselina alginová, která může pomáhat blokovat vstřebávání tuků.

Další zelenina

Okurka a avokádo jsou v závitcích sushi běžné. Okurky dodávají hydrataci a antioxidanty, jako je vitamin K. Avokádo obsahuje pro srdce zdravé mononenasycené tuky, vlákninu, kyseliny listové a vitamin C.

Kondimenty

Nakládaný zázvor a wasabi dodávají koření, ale mají také výživové výhody. Wasabi obsahuje sloučeniny, které mohou pomáhat v boji proti zánětům a bakteriím. Nakládaný zázvor má vysoký obsah probiotik, což jsou dobré bakterie, které zlepšují zdraví střev.

je sushi dietní

Potenciální zdravotní přínosy a rizika konzumace sushi

Sushi může být rozhodně součástí zdravé stravy. Omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybách, jako je losos a tuňák, jsou skvělé pro srdce a mozek. Salát z mořských řas a polévka miso také poskytují vlákninu, minerály a antioxidanty. Některé druhy sushi však mohou představovat riziko.

Rtuť v tuňákovi

V tuňáku velkookém a tuňáku obecném se obvykle hromadí velké množství rtuti, která může poškodit nervový systém. Zvláště ohrožené jsou těhotné ženy a malé děti. Chcete-li omezit obsah rtuti, vybírejte si lehkého tuňáka, známého také jako tuňák pruhovaný nebo tuňák tongol, který obvykle obsahuje méně rtuti. Nebo si raději vyberte lososa, kraba a krevety.

Bezpečnost syrových ryb

Konzumace syrových ryb s sebou vždy nese riziko onemocnění z potravin způsobené bakteriemi, jako je salmonela. Ujistěte se, že každá sushi restaurace, kterou si vyberete, má bezvadné standardy bezpečnosti potravin a ryby skladuje řádně v chladu. Někteří lidé se také obávají parazitů v syrových rybách, ačkoli správné zmrazení a manipulace s nimi toto riziko výrazně snižují. Pokud máte oslabený imunitní systém, možná byste se měli syrovým rybám vyhnout úplně.

Kolik kalorií má běžné sushi

Ne vždy musí být sushi nízkokalorické a dietní. Typický kousek nigiri sushi s rybou a rýží obsahuje asi 50-70 kalorií. Složitější rolky s více přísadami a omáčkami však mohou mít až 300-500 kalorií na jednu porci!

Například pikantní tuňáková rolka má kolem 260 kalorií. Obsahuje rýži, mořské řasy, syrového tuňáka, pikantní majonézu a chilli papričky. Nejvíce kalorií obsahuje majonéza a rýže.

Avokádová rolka s rýží, mořskými řasami, avokádem a sezamovými semínky má asi 320 kalorií. Většinu kalorií opět tvoří rýže a avokádo.

Mezi sushi rolky s vyšším obsahem kalorií, na které je třeba si dát pozor, patří:

  • Tempura rolky se smaženými přísadami, jako jsou krevety. Mohou obsahovat více než 450 kalorií!
  • “Křupavé” rolky, které obsahují smažené kousky tempury.
  • Krémové rolky s přísadami, jako je krabí salát, pikantní majonéza nebo chilli aioli. Tyto krémové náplně přidávají další tuk a kalorie.

Zdravé – nezdravé, kde je pravda?

Na první pohled se zdá, že sushi je ideální zdravé jídlo. Jsou to čerstvé ryby, celozrnné potraviny a křupavá zelenina zabalená v mořských řasách. Co na tom nemilovat? Některé aspekty sushi však ve skutečnosti nemusí být tak výživné, jak si myslíte.

Syrové ryby sice poskytují libové bílkoviny a zdravé omega-3 tuky, ale existuje malé riziko onemocnění z jídla způsobené bakteriemi nebo parazity v tepelně neupravených mořských plodech. Těhotné ženy, malé děti, starší lidé nebo osoby s oslabeným imunitním systémem by se měli syrovým rybám zcela vyhnout.

Rýže na sushi se obvykle vyrábí z výživné hnědé rýže, často se však dochucuje cukrem, solí a rýžovým octem. Šestidílná rolka sushi může snadno obsahovat 500-600 kalorií a třetinu denní potřeby sodíku. Pokud si hlídáte váhu nebo krevní tlak, sushi by mělo být jen příležitostnou pochoutkou.

I když tedy sushi není tak dokonale zdravé, jak naznačuje jeho pověst, při zodpovědné konzumaci může být výživnou a chutnou součástí vašeho jídelníčku. Sushi tedy není extra zdravé ani extra nezdravé, ani není dietní nebo nedietní. Je zkrátka někde mezi.

Sdílejte lásku ❤️