Masáž lávovými kameny: účinky, postup a kontraindikace

Masáž lávovými kameny je jedinečná masážní technika, která si v posledních letech získává stále větší oblibu. V tomto článku vám o masáži lávovými kameny prozradíme vše podstatné – co obnáší, jaké výhody nabízí a kdo by se jí měl vyhnout.

Co je masáž lávovými kameny?

Při masáži lávovými kameny se používají hladké, nahřáté kameny, které uvolňují svaly a uvolňují napětí. Obvykle se jedná o čedičové kameny, které dobře udržují teplo. Masáž lávovými kameny se jednoduše provádí tak, že se jednotlivé kameny přikládají na různé body těla – teplo pomáhá uvolnit napjaté svaly a umožňuje masérovi hlouběji manipulovat s tkáněmi.

Uvolňující teplo

Teplo z kamenů proniká do hlubších svalových vrstev a důkladně je uvolňuje. Teplo způsobuje uvolnění svalů a snižuje bolest, což umožňuje velmi uklidňující masážní zážitek. Mnoho lidí považuje teplo za uklidňující a uvádí, že se během ošetření dostávají do meditativního stavu.

Terapeutické účinky

Masáž lávovými kameny přináší jak fyzické, tak psychické výhody. Teplo a masáž společně zmírňují svalové napětí a bolest, zvyšují průtok krve a navozují celkový pocit pohody. Teplo je uklidňující a pomáhá “rozpouštět” stres a úzkost.

Díky síle tepla a masáže může být terapie lávovými kameny neuvěřitelně terapeutickým a omlazujícím zážitkem pro tělo i mysl. Pokud ji provádí řádně vyškolený terapeut, jedná se o proceduru, kterou budete chtít zažívat znovu a znovu.

Přínosy a účinky masáže lávovými kameny

Masáž lávovými kameny dokáže s vaším tělem i myslí udělat zázraky. Teplo z kamenů pomáhá uvolnit svaly a umožňuje masérovi snadno odstranit uzly a napětí.

Úleva od bolesti

Teplo z lávových kamenů proniká do svalů a zmírňuje bolesti. Zvyšuje také zvyšuje průtok krve, který dodává více kyslíku do svalů a tkání. To pomáhá zmírnit zánět v kloubech a zmírnit potíže způsobené například artritidou nebo fibromyalgií.

Zlepšení krevního oběhu

Jak kameny kloužou po těle, zahřívají svaly, které se následně rozšiřují. Tento proces stimuluje krevní oběh a zlepšuje tok krve a lymfy v celém těle. Lepší cirkulace znamená čerstvou výživu pro vaše buňky a odstranění odpadních produktů.

Relaxace a uvolnění stresu

Jemný, teplý tlak kamenů v kombinaci s aromaterapeutickými esenciálními oleji má uklidňující účinek. Vaše tělo i mysl se uvolní a vy se dostanete do stavu hluboké relaxace. Váš stres a úzkost se rozplynou a nahradí je klidná blaženost.

Detoxikace

Teplo z kamenů pomáhá otevírat póry a prostřednictvím pocení uvolňovat z těla toxiny. Zvýšený krevní oběh také pomáhá odplavovat metabolický odpad z vašich tkání a buněk. Celkově může být masáž lávovými kameny hluboce očistná pro vaše tělo i mysl.

 
masáž lávovými kameny

Kontraindikace a bezpečnostní opatření při masáži lávovými kameny

Přestože masáž lávovými kameny může být vysoce terapeutická, není pro každého. Některé stavy vyžadují opatrnost, aby nedošlo ke zranění nebo nepohodlí. Pokud máte zdravotní potíže, vždy se nejprve poraďte se svým lékařem.

Těhotenství

Těhotné ženy by se měly vyhnout masáži lávovými kameny, protože teplo může být pro dítě nebezpečné. Kameny také mohou vyvíjet tlak na citlivá místa. Během těhotenství a několik měsíců po porodu je nejlepší držet se jemné masáže bez použití kamenů.

Křečové žíly/krvní sraženiny

Pokud máte křečové žíly, krevní sraženiny nebo špatný krevní oběh, může být teplo a tlak lávových kamenů nebezpečné. Kameny mohou poškodit žíly nebo uvolnit sraženiny a dostat je do krevního oběhu. Před masáží lávovými kameny se poraďte se svým lékařem.

Diabetes/poškození nervů

Každý, kdo má cukrovku nebo poškozené nervy, musí dbát zvýšené opatrnosti, obzvláště u spodní části těla, jako jsou nohy a chodidla. Nechte terapeuta často kontrolovat teplotu kamenů na vaší kůži, abyste se vyhnuli popáleninám, protože nemusíte být schopni správně vnímat teplo. Terapeut by se také měl vyvarovat umísťování kamenů na místa se sníženou citlivostí.

Pro diabetiky je nejlepší začít s kratší masáží, přibližně 30 minut, abyste zjistili, jak vaše tělo reaguje. Pokud reakce nebude příznivá, volte jiné formy terapie, jako je maderoterapie nebo klasická masáž bez použití čedičových kamenů. Doporučuji studio Masáže Praha 8, kde nabízí jak maderoterapii, tak i reflexní a švédské masáže.

Léky

Některé léky mohou zvyšovat citlivost na teplo, a proto může být masáž lávovými kameny riziková. O případných interakcích s teplem a masáží se poraďte s lékárníkem nebo lékařem. Pokud jste v poslední době začali užívat nějaké nové léky, je lepší se ošetření lávovými kameny vyhnout, dokud nebudete vědět, jak na vás mohou působit.

Při správném provedení a dodržení nezbytných opatření může být masáž lávovými kameny pro mnoho lidí bezpečnou a léčebnou procedurou. Některé stavy však vyžadují opatrnost, aby nedošlo ke zranění. Vždy dávejte přednost svému zdraví a bezpečnosti tím, že se poradíte s lékařskými odborníky o přínosech a rizicích pro vaši jedinečnou situaci.

Shrnutí

  • Masáž lávovými kameny má spoustu výhod, ale také některá rizika, na která je třeba myslet.
  • Nezapomeňte se poradit se svým lékařem, pokud máte nějaké zdravotní potíže, vynechte masáž, pokud jste těhotná, a ujistěte se, že váš masér je zkušený a certifikovaný.
  • Pokud však dostanete zelenou, může být masáž lávovými kameny úžasným způsobem, jak uvolnit svaly, podpořit krevní oběh a cítit se prostě úžasně.
  • Horké kameny dělají zázraky na napjatých místech. Vždy ale naslouchejte svému tělu a užívejte si blaženost těchto teplých kamenů.
Sdílejte lásku ❤️